Görme Engelliler De Görebiliyor

TÜBİTAK
17 Kasım 2019 Pazar
3.522
0
bio33

Bu projemizde görme engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları büyük oranda azaltmayı hedefledik. Projemizde hareket sensörünü bastona monte ederek bastonun engellere belirli oranda yaklaştığında uyarı vermesini sağlayacağız. Böylece vatandaşımız bir engele yaklaştığında haberi olacak ve ona göre yön değiştirebilecektir.

 

 

Görme engelli vatandaşlarımız günlük hayatlarında bir çok sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu vatandaşlarımız için kaldırımlarda bulunan sarı şeritler oldukça yararlıdır. Fakat bazı durumlarda duyarsız vatandaşlarımız bu sarı çizgilerin de bulunduğu kaldırımlara umarsızca araçlarını park ediyorlar.

 

 

Ya da yine bazı durumlarda bu sarı şeritler yerlerinden sökülebiliyor. Yerlerine yenileri konmayabiliyor. Bu şeritlerin olmadığı yerlerde ise görme engelli vatandaşlarımızın işleri iyice zorlaşıyor. Bu projemizde görme engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları büyük oranda azaltmayı hedefledik. Projemizde hareket sensörünü bastona monte ederek bastonun engellere belirli oranda yaklaştığında uyarı vermesini sağlayacağız. Böylece vatandaşımız bir engele yaklaştığında haberi olacak ve ona göre yön değiştirebilecektir. Proje için kullandığımız malzemeler;

  • Baston
  • Arduino seti
  • MZ-80 kızılötesi sensör
  • Buzzer
  • 9V pil

 

 

ETİKETLER: tübitak, tübitak 4006, bio33
Yorumlar