Hakkımda

1990'lı yıllarda başladı bilgisayar merakı. O yıllarda (ortaokul zamanları) kartonu ikiye katlayarak bir tarafına ekran, diğer tarafına tuşlar çizerek yazılar yazardım oyuncak bilgisayarımda. Üniversite yıllarına kadar bilgisayarla hiç tanışamadım malesef. Üniversitede tıp fakültesinin kütüphanesinde öğrenciye açık iki tane bilgisayar vardı. 3-4 gün sonrasına yarım saatlik randevular alabiliyorduk. İlk defa sayfanın sağ üstündeki çarpı işaretinin sayfayı kapattığını o zamanlarda öğrendim. Üniversite birinci sınıfta bilgisayar dersimiz vardı. Ama gördüğümüz konular basit dos komutları (dir, copy, paste vs.) idi. Tabi ki uygulamalı değil. Bilgisayar hocamız bir gün sınıfa klavye ve mouse ile çıkageldi. "İşte arkadaşlar bu F klavye, bu da fare. Elden ele dolaştırıp inceleyin." 

 

O yıllarda biriktirdiğim başbakanlık ve yüksek öğrenim burslarım ile bir arkadaşımdan bilgisayar aldım.  Dünyalar benim olmuştu. Bilgisayarın özellikleri yanlış hatırlamıyorsam 2GB harddisk, 32MB RAM, 4MB ekran kartı, Windows 98 İşletim Sistemi vs. şeklindeydi. Bilgisayar bozulduğunda arkadaşıma götürüp format attırdım. Bir iki defadan sonra kendim format atmayı öğrendim. Sonra parçalarını söküp takmaya başladım.

 

İlk programlama deneyimim ise mezun olduktan sonra çalıştığım bir kuruma yapmış olduğum, turbo pascal dilinde yazılmış öğrenci kayıt programı idi. 2005 li yıllarda ise Visual Basic 6 ile tanıştım ve örnek kodları değiştirerek küçük uygulamalar yapmaya başladım. 

 

Daha sonra 4-5 yıl programlamaya ara verdikten sonra Visual Basic 2008 ile tekrar yazmaya başladım. İhtiyaç durumuma göre istediğim programları (özellikle eğitim üzerine) yazmaya başladım. 

 

ASP.Net merakı başladıktan sonra ilk defa bu siteyi tasarladım. Yine eğitim üzerine web tabanlı güzel projelerim var aklımda. İnşallah o projeleri yazabilme fırsatı bulurum.

 

Yine bundan sonra mobil yazılım üzerine çalışmalar yapmayı düşünüyorum.

 

Öğrencilerime diyorum ki:

Hayalinizde bir meslek varsa, ve bu mesleğe merakınız, ilginiz varsa asla vazgeçmeyin. İlerde keşkeleriniz olmasın.

Çünkü kendi kendime çok demişimdir;

"Keşke bilgisayarla ilgili bir bölüm okusaydım. Benim için çok farklı olurdu."

diye. Ama yine de mesleğimden oldukça memnunum. Biyoloji öğretmeniyim bu arada.

 

Murat TÜZÜN

(27 Ekim 2018 Cumartesi)